Porod

Těhotenská móda Těhotenské legíny Internetový košík
0 ks
0,-

Porod

Porod je proces, při kterém se plod spolu s placentou, pomocí stahů děložního svalstva, postupně dostane z bříška na svět. Porod je po fyzické, ale i psychické stránce velice náročnou zátěží pro nastávající maminku. Je proto vhodné, když může mít u sebe blízkou osobu, ať už je to partner, maminka nebo třeba kamarádka, kteří ji budou oporou. Porod se rozděluje do 4 fází – tzv. porodních dob.

První doba porodní

První doba porodní bývá označována jako otevírací a je nejdelší, a to zejména u prvorodiček.  V této úvodní části porodu odtéká plodová voda a dochází k postupnému otevírání porodních cest. Porodní stahy mají vzrůstající intenzitu. V této fázi je možné se pokusit porod zpříjemnit např. masážemi, teplou sprchou či koupelí nebo cvičením na míči.

Druhá doba porodní

Druhá doba porodní již znamená aktivní zapojení rodičky do samotného porodu a bývá nazývána dobou vypuzovací. Je nezbytné, aby rodička za pomoci tlačení pomáhala miminku dostat se ven. V dnešní době je možné rodit v nejrůznějších polohách – v klasické poloze vleže, dále pak na boku, ve stoje, vsedě nebo ve vaně. V průběhu této fáze porodu může dojít k tomu, že lékař přistoupí k nastřižení hráze, a to zejména v případě, kdy hráz brání vlastnímu porodu a není pravděpodobné, že se porodní cesty ještě více otevřou. V opačném případě může hrozit poranění miminka nebo rodičky.

Třetí doba porodní

Třetí doba porodní začíná narozením miminka a je zakončena vyloučením placenty. Po narození miminka je ještě nezbytné přerušit pupeční šňůru, kterou bylo dosud spojeno s matkou. Přestřihnutí pupeční šňůry se v mnohých případech ujímá přítomný otec dítěte.

Čtvrtá doba porodní

Čtvrtá doba porodní je fáze zotavení po porodu. Děloha se postupně stahuje včetně děložních cév, aby došlo k zastavení krvácení. Rodička je v této době pod lékařským dohledem. Zároveň dochází k přikládání miminka ke kojení.

Certifikát vaší spokojenosti

Ocenění spokojenosti zákazníků

Pro vaše miminka Kojenecké oblečení

Oblečení na spaní Pyžama, župany, noční košile
Napsali jste o nás
Výhody:Pekne moderni oblečeni pro nastávající maminky.
Přehledné tabulky velikosti a opravdu oblečeni sedí.
Rychla dodací lhůta.

Doporučuji.
Ověřený zákazník, 6.5.2012
Hodnocení: Hodnocení 5.00
Další hodnocení